Скъпи приятели и партньори, щастливи сме да споделим, че в периода 1 август 2013 - 31 юли 2014, ние от екипът на Фондация ЗАЕДНО съвместно с учители, родители и доброволци от цялата страна, добавихме нова стойност в образованието за най-малките, като създадохме нови пълноценни вкусни образователни био-градинки в детските градини на различни региони на страната, проведохме серия от интерактивни тренинг-семинари за учители, родители и доброволци, запознахме ви с основите и принципите на Културата за устойчив начин на живот (Пермакултурата), заедно разработихме вдъхновяващи идеи за учене чрез преживяване във вкусната градинка и най-ценното - поставихме основите на солидарна мрежа за обмен на опит, добри практики и съвместни инициативи сред приятели и партньори.
Тази уникална възможност за реализация, получихме благодарение на големия интерес и всеотдайна подкрепа на учителите и местната общност и финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество”. в периода 1 август 2013 – 31 юли 2014.
През 2011 г. екипът на Фондация “ЗАЕДНО” създаде първата в София «вкусна учебна био-градинка». Вдъхновени от добрите резултати, в периода 2012 – 2013, с обединените усилия на учители, родители и местните общности от различни квартали на София, създадохме нови десет вкусни образователни градинки, в които повече от 6000 деца, учители и родители получиха възможността да се докоснат до Природата, да отгледат вкусна реколта, да създадат нови приятелства и зелени оазиси на плодородието в двора на детската градина или междублоковото пространство насред големия град. Радостта и изобилието от научените уроци и вдъхновения споделихме в “Наръчника за учене чрез преживяване”.
ЦЕЛТА на този проект беше да разшири обхвата на тази добра образователна практика, като подкрепи създаването на нови «вкусни градинки» из цялата страна; като представи нова етика и практики за устойчив начин на живот на базата на пермакултурния дизайн и био-динамичното земеделие; и да подкрепи създаването на общност от участници, които свободно споделят ресурси, информация и опит в създаване на учебни био-градинки, и разработване на учебно съдържание за работа с деца и общности във вкусните образователни градинки.
ДЕЙНОСТИ, които успешно реализирахме:
- Финансова и експертна подкрепа на мини-проекти за създаване на образцови «вкусни пермакултурни образователни градинки» в пет детски градини, които бяха избрани след участие в национален конкурс
- Образователни семинари в Пловдив, Бургас, Варна, В.Търново, Видин — март-април 2014 >>>
- Виртуална образователна кампания на тема: «Пермакултура - етики и принципи за устойчив начин на живот», в която се активно се включиха повече от 100 екипи от ученици и доброволци от цялата страна - >>>
- Интернет платформа и он-лайн социален форум за стратегическа подкрепа на вкусните био-градинки в България >>>
- Информационно-образователен Е-Бюлетин в 12 поредни броя >>>
- Наръчник с ново учебно съдържание за прилагане на етиките и принципите на Пермакултурния дизайн при работа с деца във вкусните био-градинки - в .PDF формат
- Заключителна среща за споделяне на добрите практики и визия за устойчиво развитие на каузата >>>
Щастливи сме да споделим, че ДВЕ СОЛИДАРНИ ВКУСНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ БИО-ГРАДИНКИ бяха създадени с подкрепата на частен спонсор от Варна. Дълбок поклон и благодарност за този жест на човечност и грижа за общото ни бъдеще.
УЧАСТИЕ в различните дейности по проекта взеха повече от 3000 участника от екипи на детски градини, училища, читалища, НПО и граждански сдружения от цялата страна, както и родители, студенти и професионалисти в областта на детското образование и развитие потенциала на местните общности.