Да си отгледаш сам чушки и домати може и в детската градина

Източник: СЕГА

Биоградинки учат децата на отговорност, грижа и съвместна работа
Ванина Стоянова
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

От сръчните ръце на майките се родиха различни кулинарни шедьоври.

"Мамо, я ме снимай", вика Тони, поседнал на тревата в двора на детската градина. Зад него е в разгара си празникът "Плодородна вкуснотийка" на Обединено детско заведение №59 "Елхица" в столичния квартал "Младост 3". Каките и батковците от по-големите групи изнасят програма. Задачи има и за родителите - те трябва да направят фигури от плодове и зеленчуци. Особеното в случая е, че зарзаватът не идва от пазара, а е отгледан от малки, големи и още по-големи хлапета в двора на детската градина.

Есенният празник на плодородието се прави за втора година след включването на ОДЗ "Елхица" в проекта "Вкусните биоградинки - уроци от природата за всички". ОДЗ 59 "Елхица" е една от 10-те детски градини в София, които първи се включват в проекта на фондациите "Америка за България" и "Заедно". През март 2012 г. започва истинската реализация на проекта - с партньорите от фондациите се уточняват подробностите: къде да бъде биоградинката, как да се привлекат доброволци, как да се мотивират родителите да участват в приготвянето на разсада.

Мнозина се включват в първата солидарна акция по почистването и разкопаването на терена, където се полагат дървените сандъчета за зеленчуците.

Родителите ни помогнаха много - изчистиха коренищата, орязаха клоните на съседните дървета, които пречеха на слънчевата светлина, разказват педагозите. В проекта участват децата от по-големите групи, които заедно с родителите си подготвят разсада. Наред с 5- и 6-годишните в дейностите активно се включва и I специална група "Сладурани" за деца със специални образователни потребности.


Освен да плевят, поливат и да отглеждат растенията, децата се научават как да събират растителните отпадъци в сандъче за компост и с него да торят почвата, как да събират дъждовна вода в бидони, с която да поливат насажденията. С различните ни занимания успяхме да засилим интереса на децата към различните семена и възможностите им за ползване, разказва Мария Стоицова, един от учителите, който заедно със своите възпитаници работи през първата година от проекта.

"Първоначално децата имаха колебания - как така ще ровят в земята, ще почистват треви и коренчета, без никой да им се кара. Постепенно, когато започнаха да се включват и ентусиазирани родители, децата станаха по-смели и любознателни", спомня си първите занимания Стоицова. Според нея ползите от работата в биоградинката са много и разнопосочни - децата развиват въображението си, по-лесно усвояват различни математически и природни явления и зависимости, научават се на важни социални умения, които ще им бъдат полезни и в бъдеще - да работят заедно в екип, да си помагат, да се изчакват, да се грижат за растенията, да бъдат отговорни.

Опознаването на растежа - от малкото семенце до големия домат, тиквичка и краставица, както и грижата за природата са част от образователната мисия на проекта за биоградинките. Затова и на есенния празник на плодородието наред с песните и стихотворенията децата и родителите научиха полезни неща за биоземеделието - на каква дълбочина се сее житото,

какви са вредите от новите технологии в селското стопанство и как модерните общества обръщат поглед към биологичното земеделие. Децата се научават, че ако се грижат за своята градинка и я обграждат с любов, то и растенията ще им се отблагодарят с богата реколта, разказва на микрофона директорката на ОДЗ 59 "Елхица" Виолета Коцева.

Ред е на играта "Познай какво ядеш". Всяко дете, което излиза на сцената, познава със завързани очи какъв плод или зеленчук е опитало. След това излиза майката или таткото и също със завързани очи познават какъв зеленчук или плод е хапнал. В играта се включват и бивши възпитаници на детската градина, в която се обучават по-малките им братчета и сестричета. Пак заедно децата и родителите демонстрират познанията си за плодовете и зеленчуците и в следващата игра - със затворени очи да опипат с ръце и да познаят даден плод или зеленчук. Кулминацията идва с непозната за родителите техноверсия на "Зеленчуци който не яде...". И понеже реколтата е богата, зеленчукова и плодова салата има за всички стопани и гости.

Проектът за вкусните биоградинки ще продължи, но този път ще се осъществява в детски градини от страната Фондация "ЗАЕДНО - общуване за подкрепа и развитие" обявява нов конкурс. Ще бъдат подкрепени пет минипроекта за създаване на демонстрационни вкусни образователни градинки и за провеждане на интерактивни занимания с деца и родители през 2013 и 2014 г.

В конкурса могат да участват общински детски градини на територията на страната без София. Детските заведения трябва да разполагат с поне 50 кв. м зелена площ, която да се ползва за "вкусна биоградинка". Важно условие към желаещите е да има активна родителска общност, която да оказва съдействие при създаване на градинката. Желаещите да участват трябва да попълнят онлайн заявка за интерес, срокът е до 20 октомври 2013 г. След оценка на формулярите част от кандидатите ще бъдат поканени на интервю. Резултатите от конкурса ще бъдат обявени до 11 ноември. Финансовата подкрепа е в размер на 2830 лв. Разходите са определени за материали, инструменти и семена, необходими за изграждане и развитие на "вкусната градинка" според предварително изработен план-проект, оборудване за оформяне на "зелена класна стая" с маси и пейки в непосредствена близост до учебната биоградинка, интерактивен модул за работа с децата "Градинка в сандъче", както и информационни материали - рекламна табела, покани за акции и материали за откритите събития.

Инициативата се осъществява с финансовата подкрепа на Конфедерация Щвейцария чрез "Фонд за реформи, свързани с гражданското общество". Повече информация за "Вкусните биоградинки" е публикувана на http://www.gradinka.zaedno.net.
 

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Познай какво ядеш...

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Импровизираната сцена пред биоградинката едва побира всички зрители, дошли на празника.

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Децата нагледно показаха на родители и гости как се сее житото.

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

Най-важният момент е събирането на реколтата...

снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ

 


 

Контакти

Ако ви харесва идеята. Ако и вие искате да направите вкусна био-градинка и във вашата детска градина, училище или квартал... Ако искате да се включите в СОЛИДАРНА АКЦИЯ за изработване на градинката. Ако желаете да споделите ресурси, опит, знание в тази област, пишете ни, и ние ще се свържем: [email protected]

Go to top