ЗАПОЗНАЙТЕ СЕ... със 7, 8 и 9-тият Принцип на Пермакултурния дизайн

Това е десетият Принцип на Пермакултурният дизайнер, защото той знае, че тайната на живота се крие в неговото безкрайно разнообразие”.

“Научете се да създавате нови възможности, защото това ще обогати живота и ще осигури неговата вечност”

“В наличието на милиарди различни видове, функции, елементи, идеи и възможности, се крие истинското богатство на живота, което гарантира устойчивост и стабилност на жизнените системи.” Проф Гюнтер Паули

В хаосът и разнообразието се крият неочаквани възможности и когато човек се вгледа в тях открива в колко силна взаимозависимост са те. Тя гарантира здравина и стабилност. Лесно може вече да забележите колко подобни са принципите, които разгледахме до тук и въпреки това та са и доста конкретни. Тук спецификата се крие отново в скритите или не заложби на даден човек или пренебрегнатите качества на даден одушевен или не предмет. Наистина подобието създава известен комфорт, но и точно липсата на нова гледна точка ограничава развитието и истинската устойчивост на една жива верига от организми и събития. Например в природата се наблюдава т.нар. кръстосано опрашване. При него даден вид расте или се стимулира от друг, който наскоро е въведен в живата система (създадена е т.нар. в Пермакултурата гилдия). Насекомото, птицата, вятъра или човека пренасят прашец от прашника (мъжкия репродуктивен орган) на едно цвете до близалцето (женския) на друго, като по този начин се обогатява генетичната му композиция и се увеличава броя на хетерозиготните индивиди. Имате градина? Направете си хотел за насекоми като ползвате този от картинката по-долу за вдъхновение, като така ще привлечете най-разнообразни помощници за растенията си. Подсигурете им още малка площ, която да задържа вода.

Осъзнаване на различията и съзнателно добавяне на нови елементи, с цел създаване на разнообразие.

 

 

 

“Само когато се осмелиш да стигнеш до периферията, можеш да надникнеш към обширния хоризонт отвъд.”

Това е мястото, където се срещат две различни повърхности, идеи, култури или характери - там се получава “ефекта на ъгъла”. Наблюдавайте го, използвайте го, защото това е самият рог на изобилието. Той съдържа в себе си много повече от простия сбор на всяка една от пресечните зони.

Ефектът на ъгъла е самия рог на изобилието. Това е онова пространство, където една зона преминава в друга и поради преходния си характер съдържа в себе си много повече залежи от ресурси. Например отлаганията след дъжд в канавките покрай пътя често пъти съдържат с себе си семена, измити от почвата минерали, които са се спряли тук под сянката и влагата на шумата. Така по естествен начин се е породила една жива система, която се самоподдържа, особено ако няма външна намеса. Затова и този принцип се прилага най-вече при създаването на стабилни структури и места, които ще приемат и отдават енергия за по-дълго време.

В пермакултурният дизайн винаги се стремим редовете да са криви, както е в естествената среда на всичко живо, като по този начин увеличим пространството и задържим повече хранителни вещества при всяка една чупка на терена, която създаваме.

 

 

Проблемът е решението, казва Бил Молисън, бащата на Пермакултурата.

Ако животът ти поднесе лимон, направи си лимонада

Зрението не е в това да виждаш нещата такива, каквито са, а такива каквито могат да бъдат в пълния си потенциял

Животът не е нито добър, нито лош, само нашата мисъл за него го прави такъв. Шекспир


В самия проблем се крие решението и единствената разлика в изхода от дадена ситуация, е отношението и подходът, които човек ще избере да приложи.

Този принцип е свързан с нашата вътрешна нагласа. Позитивният подход е ключов за Пермакултурата – до този извод са стигнали създателите й Дейвид Холмгрен и Бил Молисън във времето на най-активните активни дискусии в края на 70-те години. Тогава се заражда т.на. „опозиционната екология“, - това са екологичните движения, които влагат огромна енергия в борбата против разрушаващите екологичното равновесие дейности. Според Пермакултурния подход, много по-ценно е да влагаме нашата жизнена енергия и потенциал, в това да опознаваме Природните закони, и да се учим как да действаме творчески и креативно, как да възстановим изгубеното равновесие и да съумяваме да създаваме условия за живот, изобилие и пълноценно развитие

Прекрасен пример за този подход, е инициативата на Зеления отбор на България, група млади хора, които преди 3 години, обявиха, че няма да си губят времето да се борят против компаниите, които увреждат природната ни среда, а вместо това, ще засадят 1 милион дървета в България и по този начин ще анулират деструктивния ефект от работата на корпорациите. Днес, доброволците на Зеленият отбор, вече са посадили повече от 350 000 дръвчета на различни места из България… и продължават да работят с много сърце и вдъхновение.

Контакти

Ако ви харесва идеята. Ако и вие искате да направите вкусна био-градинка и във вашата детска градина, училище или квартал... Ако искате да се включите в СОЛИДАРНА АКЦИЯ за изработване на градинката. Ако желаете да споделите ресурси, опит, знание в тази област, пишете ни, и ние ще се свържем: [email protected]

Go to top