ПРИНЦИП:
ИЗПОЛЗВАМ ЛЕСНИ И ТРАЙНИ РЕШЕНИЯ
ЦЕЛ: Децата да създадат “интензивна система на малка площ” и да наблюдават, как растенията си помагат и съжителстват
МАТЕРИАЛИ: градински инструменти, хумусна почва, семена от царевица, боб и тиква, картоф
НАСОКИ: Растенията, също както хората, често си помагат едно на друго. Местни жители от различни части на Южна Америка открили това взаимоотношение, когато посяли царевица, боб и тиква на едно място. Стъблата на царевицата служат като помощни колчета, по които бобът да се увива и да расте. От своя страна, бобът осигурява азот – много ценно хранително вещества в почвата, което е полезно за царевицата и тиквата. А тиквата има защитна роля – със своите бодливи стебла тя предразва другите растения от вредители и плевели, правейки им естествен. Тези зеленчуци се сработват толкова добре помежду си, че дори някои местни американски племена ги наричат „трите сестри”. „Искате ли да си направим наша градина тип „Три сестри”? А знаете ли, че в рзлични краища на България, хората освен царевица, боб и тиква, са засаждали и картофи, които се развиват в дълбочината на почвата. Така сестрите стават 4 :)
Избираме си дно слънчево място в нашата градина с кръгла форма в диаметър 1,8 м. Подготвяме пространството, като го поливаме,подготвяме почвата и я обогатявме с хумус, докато стане рохкава и ронлива. Правим купчина от пръст, която в центъра си да е с височина 30см и широка 1,5м. Посаждаме 6 царевични семена в центъра на могилката на разстояние около 30 см. едно от друго. Поливаме редовно и наблюдаваме как започват да растат. Когато царевицата израстне на 20 см. височина, посяваме бобовите зърна в кръг около царевицата и на разстояние 10 см. от нея. Междувременно посаждаме 4 тиквени семена на равни разстояния по външните ъгли на купчината.
Наблюдаваме как трите сестри си помагат взаимо, за да израснат високи и здрави. А ако обичаме картофи, ги засаждаме заедно с тиквата, в основата на царевицата и боба.