ПРИНЦИП
СЛЕДВАМ ФОРМИТЕ И ЗАКОНОМЕРНОСТИТЕ В ПРИРОДАТА
ЦЕЛ: Научаване на дните от седмицата, изграждане на ежедневни рутинни навици.
МАТЕРИАЛИ: Изработен от нас визуален материал: Календар на дейностите в градинката (разчертан на голям кадастрон или гръб на миналогодишен календар)
НАСОКИ: Календарът на дейностите е визулаен материал, който помага на децата да следят и планират дейностите, които се случват в градинката всеки ден, месец след месец, сезон след сезон. В началото на седмицата е време да планираме с децата всички дейности, които ще извършваме в градинката. “Кой ден сме днес – понеделник. Време е да планираме нашите дейности в градинката за тази седмица.” Изработваме си символчета, които изобразяват основните дейности в градинката: грижа за почвата, грижа за растенията, грижа за лехите, мулчиране, наблюдение, експерименти, грижа за компоста, игри …
Символите трябва да са стилизирани и опростени, за да може всеки ден различно дете да рисува: какво ни предстои през този ден в градинката, какво е времето, какви са резултатите от проведените през деня експерименти... Когато е необходимо, и ние възрастните помагаме.
Така тези 12 календара образуват една много съществена част от нашият Дневник на дейностите, който през следващата година ще ни помогне да си пропомним, какво сме правили по същото време на годината и да забележим цикличността в някои от заниманията ни, в климата, както и натрупаното знание и опитности, на които сме стъпили и сме продължили нагоре.
Дневникът на дейностите в градинката - може да е набор от снимки и рисунки в няколко секции: почва, животинки, растения, компост, готварство, .... Така децата ще имат шанса да сравняват и наблюдават различните етапи, през които градинката им е преминавала през години. Към този дневник можем да добавим и 12-те Календара.
ЦИТАТ: “Обичам понеделниците, защото тогава решаваме какво ще правим през цялата седмица в нашата градинка, точно както мама си записва в своя красив тефтер какво планира да прави в работата си!”, Алекс, 7 години