ПРИНЦИП:
НАМИРАМ ПОЛЕЗНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ВСИЧКО
ЦЕЛ: Децата да изпитат удоволствието и радостта от даването и споделянето. Да осъзнаят, че могат и има какво да дадат на околните, както и че всеки проблем има не само едно, а много решения.
МАТЕРИАЛИ: Запазени употребявани вещи - играчки, предмети, омалели или неизползвани дрешки, знание, опит
НАСОКИ: Живеем в материален свят, в който потреблението е превърнато в култ и основна ценност. Децата най-често страдат от това, атакувани от всевъзможни реклами. Ако някое от децата в групата искрено страда за играчка или вещ, това е повод да седнем в кръг и всички заедно да се опитаме да му съдействаме, играейки с децата “ДА ПРЕВЪРНЕМ ЛИПСАТА В ИЗОБИЛИЕ”. Както знаем, често зад желанието за нова вещ, стои нуждата от внимание, зачитане, време за пълноценна игра. “Какво точно искаш да правиш с нея? Изброй ни всички онези неща, които си представяш, че правиш с нея? А има ли друга играчка/вещ, с която играеш подобни игри? Нека онези от нас, които имат тази играчка/вещ, да споделят колко често и как я използват или си играят с нея? От колко време я имат? А има ли някой, който я приетежава, но е готов да я сподели за няколко дена с другарчето си, за да и се порадва и той? А има ли друга подобна вещ/играчка, която би могла да я замени? А има ли нещо, което би те зарадвало дори повече и би компенсирало тази липса? Искате ли заедно да помислим за подобни на изброените игри, занимания, които можем да играем и без тази вещ? А искате ли да поиграем?
Самият факт, че на детето му е отделено време, за да разкаже за своята нужда, води до уталожване на емоциите и успокояване. Напълно е възможно след една такава сесия, детето само да намери своето алтернативно решение, което да компенсира липсата.
Още допълния:
1. Нещо, което можем да направим с грижа за природата и с цел намаляване на отпадъците, е да сложим два три коша в някой ъгъл и в тях да се слагат: играчки, вещи и дрешки, които децата носят от в къщи, когато спрат да играят с тях. Тогава те могат да прегледат наличното в коша, и ако си харесат нещо, могат да го вземат за кратко или за по-дълго време. Даването на по-дълъг живот на вещите, ни прави отговорни към ресурсите и чистотата на нашият общ дом – Земята.
2. Да обявим ден в месеца, в който играем игри, без никакви допълнителни вещи или играчки – използваме само въображението си и играем любимми на всички игри – криенца, гоненица, броим новите зеленчуци и цветя, появили се в градинката ни, наблюдаваме птиците и буболечките, скачаме на дама...
ЦИТАТ: “Когато те научат – научи някой друг! Когато получиш – дай другиму!” Мая Енджълоу