ПРИНЦИП:
ПРИЕМАМ И ПРИЛАГАМ УРОЦИТЕ НА ЖИЗНЕНИЯ ОПИТ
ЦЕЛ: Урок, в който децата са учителите, а възрастните и останалите деца – техни ученици. Целта е детето да трупа социални умения, да придобие опитност в презентиране и представяне на информация по ясен и изчерпателен начин, да отговаря на изникнали въпроси, да запомня мисълта си, когато някой го прекъсне.
МАТЕРИАЛИ: в зависимост от темата на урока
НАСОКИ: Едно е да казваш на децата, че имаш нужда от тишина, а съвсем друго е, когато детето е в ролята на презентатор и се опитва да надвика шушукащата група свои слушатели. След всяко такова лично преживяване детето се отнася с много повече уважение към водещия. Децата обичат “да са в светлината на прожекторите”, да помагат на другите, да разказват за нещата, които умеят да правят, да споделят с гордост трудностите, които са преодолели. А от друга страна, децата най-лесно се учат от свои връстници. Уникален шанс за всички, е най-големите (6 – 7 годишните), да имат възможността да са учители на най-малките, които тепърва започват да работят във вкусната градинка. Разказваме на децата за тази възможност и им даваме шанса сами да изберет урока, в който ще са водещи:
“Деца, от този сезон и новопостъпилите в първа група започват да се включват в работата в градинката. Имаме нужда от вашата помощ. Онези от вас, които имат желание, ще могат да бъдат учители в следните уроци:
запознаване с градинката и правилата за работа
- как да подготвим почвата за засаждане
- как да подготвим разсад
- как да засадим растенията в лехите
- как да поливаме растенията
- как да компостираме
- как да мулчираме
- …..
Във всеки от уроците може едно или две деца да са водещите (учителите). Някои деца са по-плахи и предпочитат да имат подкрепа, но е важно всички деца да изработят свой урок, за подготовката на който ще получат пълната подкрепа от нас възрастните – техните родители, учители и приятели. Тези преживявания са незабравими за всички и научените уроци са много – и за най-малките, и за най-големите.
ЦИТАТ: “Много съм научил от своите учители, още повече — от своите приятели, но най-много – от своите ученици.”
СНИМКА: