ФЕРМЕРСКИ ПАЗАР

ПРИНЦИП:
ПОСТИГАМ РЕКОЛТА

ЦЕЛ: Децата да усвояват нови социални умения в защитена среда, както и да осъзнаят термина “въглероден отпечатък” на храната, която купуваме. Дискутиране на местните и вносните продукти и храни.

МАТЕРИАЛИ: Импровизиран щанд, зеленчуци и билки от вкусната градинка, или такива, купени от местни производители и ферми (в случай че с децата скоро сме посетили местна ферма или фермерски пазар). Можете с времето да обогатявате асортимента, добавяйки и пакетирани хранителни продукти, които присъстват в менюто на децата, за да дискутираме “пътя на храната”.

НАСОКИ: Както и останалите умения, социалните умения и способности на детето силно се влияят от когнитивното му развитие. С усъвършенстване на способността за концентрация и за символно мислене, се засилва и интереса на децата към ролевите игри. Сред любимите занимания на децата във възрастта 3-6 години, е разказването и разиграването на истории, в които децата играят познати или интересни за тях роли, като лекар, пожарникар, учител, продавач. Чрез тези игри децата изпробват нови и интересни за тях социални роли, учат се да общуват пълноценно.

Сглобяваме си заедно с децата нашият “фермерски пазар”. Имаме продавачи – производители, купувачи, а също и наблюдатели – които контролират процеса – те могат да контролират качеството на храната и точността на везните. И дървената и електронната везна, носят радост и нови знания и умения на децата.

“Отгледали сте много големи и ароматни домати? Пръскали ли сте ги с нещо?”, “Мога ли да си избирам чушките сама, защото ще ги пека и ми е важно да са прави?” “А това киви от къде е? От чужбина ли идва или Вие си го произвеждате?” “А тези краставици защо са толкова криви?” “Не познавам добре билките, а искам да си купя розмарин и мента. Бихте ли ми помогнали, моля?” “Стоката Ви е толкова красиво подредена. Наиситна радва окото. С радост ще си купя от Вашите картофи.” “Тези ябълки от къде са? От Аржентина? Оооооо, колко много време са пътували, докато стигнат до тук. Смятам да почакам да узреят българските ябълки и тогава ще си купя.”

А дали ябълките са били узряли и събрали достатъчно слънчев енергия, преди да ги откъснат от дървото в Аржентина? А тези банани ми се струват зелени и неузрели. Дали са полезни за моето тяло? Кои са плодовете, които се отглеждат у нас, в България? Круши, пъпеши, дини, праскови, кайсии, сини сливи, портокали? Наистина ли в България се отглеждат портокали? А банани? А ананаси? Какво им трябва на тях, което го няма тук, в България?

ЦИТАТ: “Това, което радва и мотивира децата от детската градина до гимназията, са дейности, които ги вдъхновяват и им помагат да разберат как работи светът и как отделният индивид е свързан с него.” Д-р Гюнтер Паули

 

Контакти

Ако ви харесва идеята. Ако и вие искате да направите вкусна био-градинка и във вашата детска градина, училище или квартал... Ако искате да се включите в СОЛИДАРНА АКЦИЯ за изработване на градинката. Ако желаете да споделите ресурси, опит, знание в тази област, пишете ни, и ние ще се свържем: [email protected]

Go to top