ПРИНЦИП:
УЛАВЯМ И СЪХРАНЯВАМ ЕНЕРГИЯТА
ЦЕЛ: Децата да изследват почвата и пясъка и да подобрят своето разбиране за различните видове и свойства на почвата – песъклива, глинеста, суха, влажна, кафява, червена, черна, жълтеникава и др..
МАТЕРИАЛИ: 1 голяма прозрачна кутия с груб пясък, 1 прозрачна кутия с градинска почва, 1 прозрачна кутия с глинеста почва, Найлоново покривало, 3 фунии, 3 гевгира, 3 цедки, 3 кошници, 3 оразмерителни канчета или кутии, 3 лупи, 3 лъжици
НАСОКИ: Като им се дава възможността да играят с почва и различни инструменти, децата скоро започват да експериментират с нея. Те я пресяват, прекарват през фунии, компресират я с ръце и забелязват различните плътности, консистенции и размери на частиците в нея. Докато откриват съчки и други обекти, компресират мокра почва, и усещат пясъка, децата получават знание за голямото разнообразие от почвени видове.
Поставяме кутиите с почва на маса или направо на поляната (когато сме навън). Ако сме вътре, покриваме масата с найлон. Раздалечаваме максимално кутиите една от друга, за да не смесват децата почвите. Ако нямаме фунии, можем да срежем и използваме гърлата на няколко пластмасови шишета. Лабораторията може да побере 6 – 9 деца наведнъж. Показваме на децата кутиите и инструментите, с които ще могат да изследват почвата. Показваме им как да държат инструментите над контейнерите, за да не излиза почвата навън. Докато изследват, ги разпитваме какво откриват за различните почви. „Как са почвите на допир? Как изглеждат? Имат ли миризма?“ Лабораторията лесно ще се превърне в любимо място за децата, ако им дадем шанса сами да решат как да използват възможностите на лабораторията. Когато е оставена за по-дълго време, децата наистина имат възможност да играят, когато поискат и да откриват нови интересни игри.
Когато всички деца са изследвали почвите, се събираме в кръг, за да обсъдим как различните почви се различават едни от други. „Как изглеждат различните почви? С какво са различни на пипане? Как миришат?“ Отиваме във „вкусната градинка“ с децата, за да намерим нови видове почва за нашата лаборатория.
Обясняваме на децата, че едно от най-важните свойства на почвата е да задържа вода за растенията. „Мислите ли, че някои видове почва са по-добри от други в това си свойство? Хайде да напълним няколко бутилки с отрязани дъна или големи цедки с различни видове почва и да проверим. Наблюдаваме внимателно. Всяко дете се включва в експеримента. „ Ако почвата може да задържа вода по-добре, как това помага на растението?“ Обясняваме, че почвата може да задържа само определено количество вода. Така че, като поливаме растенията, трябва да даваме време на водата да попие, преди да налеем отново. Проверяваме това с опит. „А освен влага, какво друго важно има в плодородната почва? Храна за растенията? А как се образува тя? Кой помага за обогатяването на почвата с хранителни вещества?“ Дискусията и наблюденията продължават до тогава, докато децата проявяват интерес.
ЦИТАТ: Децата могат да се справят толкова по-добре от нас, толкова по-добре, отколкото някога можем да си предствим. Ако им се даде шанс, децата могат да научат много повече от нас. Следователно, ние имаме отговорност пред тях да им създадем свободно пространство, в което да могат да се учат, да се развиват и да ни надминат. Д-р Гюнтер Паули