ПРИНЦИП:
НАБЛЮДАВАМ И ВЗАИМОДЕЙСТВАМ
ЦЕЛ: Децата преживяват ситуация, в която те са в ролята на наблюдатели на ситуацията, които се опитват да използват всички сетива, за да уловят колкото се може повече детайли – цвят, форма, движения, температура, брой, количество, звуци и т.н.
МАТЕРИАЛИ: лист и цветни моливи
НАСОКИ: Един много лесен и приятен начин за провеждане на занимание по наблюдение, е временно да разделим групата от деца на наблюдатели и действащи. Докато едните деца извършват дадена дейност в градинката като например садене, поливане, мулчиране, децата в групата на наблюдателите имат задачата да използват всичките си сетива, за да уловят предварително набелязани обекти или явления, които присъстват или се случват в градинката. Хубаво е след 15-тина минути децата си разменят ролите.
След края на играта сядаме заедно с всички деца и дискутираме какво се е случило, всеки споделя какво е забелязал и го е впечатлило. Дискусията може да стане и под формата на скеч, танц, пантомима или рисуване. С тази дейност помагаме на децата да преживеят тихото и бавно съзерцание и изучаване на детайлите и спокойното рефлектиране на впечатленията. Това води до разбиране, че наблюдението е точно толкова важно, колкото и активното впускане в действие и формиране на базови умения за наблюдение чрез пълноценно използване на сетивата, обогатяване на речниковия състав в процеса на идентифициране и назоваване на наблюдаваните обекти и явления.
Когато децата веднъж преживеят ролята на “активни” наблюдатели, те много по-лесно ще влизат в тази роля при всяка една ситуация, която им позволява това – да наблюдват как някой рецитира, или рисува, или полива, или рита топката. Умението за наблюдението е отличен инструмен, с които научаваме много нови неща от заобикалящата ни среда.
ЦИТАТ: ”Истинското изследователско пътешествие е състои в това, не да търсиш нови земи, а да виждаш с нови очи” Марсел Прост
СНИМКА: 1_1