20 растения - пречиствателни станции

автор: Диана Венкова | списание "Идеален ДОМ"

Мебелите, килимите, мокетите, боите, офис оборудоването и апаратурата отделят формалдехид, амоняк, ксилол, толуол, бензен, трихлоретилен, ацетон. От този коктейл ни спасяват някои сортове стайни растения. Те филтрират и преобразуват вредните вещества, не само овлажняват, но и подобряват въздуха в затворените пространствата. Учени то НАСА са открили и кои от растенията най-добе се справят с всичко това. Установени са 20-те най-ефективни растения, прчистващи замърсения въздух.

ПАЛМА ХРИЗАЛИДОКАРПУС
Премахва много токсични вещества от въздуха. Всеобщо е мнението, че тя е едно от най-добрите растения за пречистване на въздуха. Освен че е красива, тя се отглежда лесно. Стои добре във всякакъв интериор.

ПАЛМА РАПИС е достойна конкуренция на хризалидокарпус. Тя е много популярна и лесна за отглеждане.

ЖАМЕДОРЕЯТА или БАБМУКОВАТА ПАЛМА се бори успешно с бензен, трихлоретилен, формалдехид. Често се исползва за озеленяване на офиса и на дома. Носи тропическо спокойствие, и на височина достига до 1.5 м. Понася добре неблагоприятните условия и лошата осветеност. С успех се отглежда и при северни изложения или в по-тъмни части на стаята, но обича обилно поливане и ежедневно опръскване на листата.

ФИНИКОВАТА ПАЛМА на Ръобелини най-добре се справя с ксилена, но премахва и други замърсители. Въпреки се расте бавно, на височина достига до 2 м и затова се нуждае от голямо пространство.

ФИКУСЪТ РОБУСТА или обикновеният стаен фикус пък е най-силен в борбата с формалдехида. Оцелява и при слаба светлина и по-ниски температури.

ФИКУСЪТ АЛИ премахва повечето замърсители, но най-вече формалдехида. Красив и висок, той може да се включва в различни аранжировки. Гледа се по-лесно от бенджамина, но може да изгуби листа, докато се адаптира към новата си среда.

ДРАЦЕНАТА ОТ СОРТА JANET CRAIG се препоръчва по-специално при наличие на трихлоретилен. Много е атрактивна със зелените си листа. Лесна е за отглеждане, обича да бъде опръсквана с вода 1-2 пъти седмично. Този сорт се сочи като най-добър за премахване на химически замърсители от въздуха.

ХЛОРОФИТУМ премахва най-вече бензен и формалдехид. Лесен е за отглеждане, непретенциозен към светлината и обича да бъде пръскан с вода.

БОСТОНСКАТА ПАПРАТ също е добра при премахване на формалдехид. Тя е много популярно “растение ветеран” за отглеждане в стая.

СПАТИФИЛУМЪТ премахва алкохоли, ацетон, трихлоретилен, бензен, формалдехид. Красив с нежните си цветове, той лесен за отглеждане.

ФИЛОДЕНДРОНИТЕ са едни от най-добрите за премахване на формалдехид, особено при по-високи концентрации. Образуват въздушни корени, които не трябва да се премахват. Освен това добре овлажняват въздуха.

ДЯВОЛСКИЯТ БРЪШЛЯН или СЦИНДАПСУС е едно от трите най-добри стайни растения за отстраняване на формалдехид, особенно когато има ксерокс машини.

АГЛАОНЕМАТА е отлична за общо пречистване на въздуха в затворени помещения. Познати си много сортове, отличаващи се по окраската на листата в различни нюанси на зелено, сиво-зелено и бяло.

АЛОЕТО е популярно сукулентно растение за много светли помещения. Отсранява добре формалдехид.

ГЕРБЕРЪТ и ХРАСТОВИДНАТА ХРИЗАНТЕМА, отглеждани като саксийны в стая, се определят от НАСА като най-ефективни при отстраняването на бензен от въздуха.

АНТУРИУМЪТ, освен че цъфти красиво, е полезен за помещения, в които се отделят ксилол, толуол и амоняк. Обича светлина и ежедневно поливане. Съцветията може да се запазят върху растението повече от месец.

ШЕФЛЕРАТА обича сенчести помещения, помага в пречистването най-вече от формалдехид.

БРЪШЛЯНЪТ е устойчив на замърсявания,  подходящ за всякакъв вид почва, които са достатъчно влажни. Пречиства от формалдехид.

АЗАЛИЯТА обича прохладни помещения. Пречиства добре въздуха от амоняк.

МАРАНТАТА е влаголюбиво и топлолюбиво растение, което ни спасява от амоняк.

Полезни за чистотата на въздуха в стаята са и растенията, които притежават бактерицидни свойства. Това означава, че техните листа, стъбла и цветове отделят в околното пространство фитоциди, които отблъскват патогенните микроорганизми, освежават въздуха и го дезинфецират. Такива са розамаринът, миртата, цитрусовите дръвчета, плектрантусът, мушкатата и индришето.  Декоративният нар, който може да се отглежда в стая, стимулира имунната система. Доказано е, че листата и стъблата на аспарагусите поглъщат частици от тежки метали, а кактусите неутрализират радиационното въздействие, особенно ако се поставят в близост до компютри и монитори.
За да се пречисти въздухът, не е необходимо саята да се претрупва. Достатъчни са две полезни растения в едно помещение, за да се постигне необходимият ефект.

Източник: списание "Идеален ДОМ"

Контакти

Ако ви харесва идеята. Ако и вие искате да направите вкусна био-градинка и във вашата детска градина, училище или квартал... Ако искате да се включите в СОЛИДАРНА АКЦИЯ за изработване на градинката. Ако желаете да споделите ресурси, опит, знание в тази област, пишете ни, и ние ще се свържем: [email protected]

Go to top