УЛАВЯМ И СЪХРАНЯВАМ ЕНЕРГИЯТА - Вторият принцип в пермакултурния дизайн

Текст: Михаела Царчинска

 

Вторият принцип в пермакултурния дизайн, който дава Дейвид Холмгрен, е „Улавям и съхранявам енергията“. В България има една много разпространена сентенция, която казва точно това – Желязото се кове, докато е горещо! Защо този пример? Къде е връзката? Тук идва ред и на формулировката на същия принцип от страна на Бил Молисън – „Планирам енергийно-ефективно“. Както си личи, тук става дума не само за електричество, но и за енергията и времето, които влагаме в ежедневието си, както и връзките, които създаваме между отделните елементи, които ни ги дават и съответно изразходват.

 

Нека разгледаме една от функциите на естествената гора. Тя задържа водата с листата, гънките на кората и топлата завивка на шумата през зимата, като намалява изтичането й в подкрепа на по-бавното и цялостното и инфилтриране в плодородната почва. Ако горите са изсечени, то теренът ерозира, спира да задържа жизнената енергия, давана от водата и се превръща в пустиня. Затова особено в по-сухи райони на земята, способността на дърветата да улавят валежите и всякакъв друг тип влажност идваща от мъглите, росата и снега, може да се окаже животоспасяващ фактор, ако бъде съхранена. Забелязвате ли вече връзката с желязото, което се кове, когато е горещо?

 

Да обърнем сега поглед към енергийно-ефективното планиране, което не само печели сила, но и създава изобилие от ресурси и възможности. В Пермакултурата се говори често за преупотреба на нещо, което се счита за отпадък, по простата причина, че липсват знания и умения как то може да се използва отново. Примерно, когато се увеличи броя на преупотребяване на отпадните води – т.нар. сива и черна води (gray and black water), след тяхното естествено филтриране, може да се намали общата сума на необходимата вода в едно домакинство. В съвремието масово се използва питейна вода, там където това изобщо не е нужно, а в световен мащаб тя възлиза на едва 1 % от общия дебит.  В развитите страни около 90% от всичката използвана вода отива непречистена в местните реки и потоци. Енергийно-ефективното планиране отчита както вложената енергия от човека, така и тази от ресурсите, които го заобикалят. Крайният резултат в добрия дизайн създава винаги условия за добавена стойност.

 

 

 

Наблюдавайки какво прави една гора с водата, лесно може да открием прилагането на този естествен модел на забавяне, задържане, попиване и разпростиране на енергията и в ежедневието си. Когато ставаме сутрин - дали това се случва в по-ранните часове на деня или по-късно със забързана крачка? Успяваме ли в началото и протежението на деня да полагаме грижа за себе си, така че да запазваме енергията или дори да я увеличаваме, вместо да я изразходваме напълно? Намираме ли начин за добитата сила да отлежи и напои важните моменти от деня, в които решението чака да бъде открито? Разпростира ли се тя в последствие отвъд своите граници, за да отпразнува ползотворното си протичане в края на деня? Включването на добри практики в ежедневието като спорта, здравословното хранене и изкуството, би променило коренно начина, по който улавяме, съхраняваме, филтрираме и споделяме енергията си. Полезно е да поразсъждаваме над това.

 

 

Включете се в първата стъпка на виртуалната кампания "Създавам, Радвам се, Споделям", като споделите своите лични преживявания след прилагането на принципа "Улавям и съхранявам енергията". Следете и Фейсбук страницата на кампанията.

 

 

Контакти

Ако ви харесва идеята. Ако и вие искате да направите вкусна био-градинка и във вашата детска градина, училище или квартал... Ако искате да се включите в СОЛИДАРНА АКЦИЯ за изработване на градинката. Ако желаете да споделите ресурси, опит, знание в тази област, пишете ни, и ние ще се свържем: [email protected]

Go to top