Първият принцип на пермакултурата се фокусира върху две основни дейности.
Ако отделим време за наблюдение и общуване с природата, можем да намерим решения, които отговарят на всяко едно конкретно житейско предизвикателство.
А взаимодействието между човека и природата е в резултат на наблюдението.
При наблюдение на природата е важно да се вземат предвид различни гледни точки, за да се разбере какво се случва с различните елементи в системата.
Ако отделим време, за да наблюдаваме и разучим формите и системите, които от векове действат в Природата, ние можем да взаимстваме модели от нея, които да улеснят и подобрят нашия живот. Взаимодействито е ключ към реализирането на ценни наблюдения.
Ние знаем, че най-бързият начин за учене на чужд език е неговото изпозване, дори с правенето на малки грешки, които ни дават нужната обратна връзка! Същото е и при ученето за себе си и заобикалящата ни среда. Дейвид Холмгрен казва "Добрият пермакултурен дизайн зависи от свободната и хармонична връзка между природата и човека, в която внимателното наблюдение и взаимодействие осигуряват вдъхновение и успех в действията." В действителност "грешките", които допускаме, са много полезни, стига да се поучим от тях! Процесът на учене през целия живот е ключовият момент.
Пермакултурата е метод, използващ подхода на "учене чрез преживяване" през целия живот, като минава през следните основни стъпки:
1. Определяме проблема, ситуацията или предизвикателството.
2. Набелязваме реалистичните варианти за действие.
3. Прилагаме най-добрият вариант в действие.
4. Наблюдаваме резултатите и получаваме обратна връзка.
5. Осъзнаваме уроците, които сме научили.
6. Проблемът е разрешен или отново се връщаме на т.1 и започваме процеса от начало.
Само наблюдението не води до реални резултати, а действие без предварително наблюдение може да усложни ситуацията и да направи проблема още по-голям. Затова е нужен е баланс между двете.
"Как е възможно термитите да поддържат в мравуняците си постоянна температура от 26 градуса, като строят комини, които автоматично контролират температурата и влажността? Те са чудесен пример за перфектно разбиране на микрометеорологията и умело приложение на нелинейната математика.
Когато човек забележи чудесата, криещи се зад това перфектно използване на енергията и материята, брилянтното създаване на форми, подходящия избор на материали и самоизграждащи се компоненти, не може да не бъде възхитен от високото ниво на интелигентност, заложено в природните системи, съставящи живата покривка на Синята Земя. Тези същества извличат най-доброто от физиката, химията и биологията и превръща съществуващите взаимовръзки в свое преимущество. Този и много други примери показват, че животните са открили връзките между коренно различни феномени (въздушно налягане и охлаждане или геометрия и движеща сила). Защо тогава хората действат толкова откъслечно? Защо хората дори не отделят време, за да открият взаимовръзките?" Дзен и изкуството на синьото
Наблюдавайте процесите, моделите и формите в природата и споделете с нас своите наблюдения и разсъждения, като ни пишете на е-мейл: [email protected] или във Фейсбук профила на кампанията "Създавам, Радвам се, Споделям".
Още по темата:http://www.permaculture.org.uk/principle/1-observe-and-interact